روبل، نویسنده کتاب «نان: یک تاریخ جهانی» می‌گوید: 

«نان همان چیزی است که فرهنگ شما می‌گوید [آن را به عنوان نان می‌شناسد]. [حتماً]نیازی نیست با نوع خاصی از آرد درست شده باشد [تا بتوان به آن گفت: نان].»

نان فرآورده‌ای محصول تفكر باستانيان است كه هنوز هم به عنوان غذای اصلی انسان‌ها شناخته می‌شود. نان در کشورهای مختلف اسامی‌ گوناگونی دارد و مردم نقاط مختلف جهان با توجه به فرهنگ، سنت و رسم اجدادی‌شان نان‌های به خصوصی دارند.

نان مهم ترین خوراکی میز صبحانه‌ی مردم جهان را تشکیل می‌دهد و هر چند انواع متفاوتی دارد اما عشق به نان تازه و لذت بردن از آن در همه جای دنیا یکی است. نان‌های متفاوتی در سرتاسر دنیا یافت می‌شوند؛ بسیاری از آن‌ها به مناطق خاصی در جهان یا غذای ویژه‌ای تعلق دارند.

انواع نان

نان‌ها به صورت کلی در سه دسته نان‌های حجیم، نیمه حجیم و سنتی تقسیم بندی می‌گردد. 

نان‌های حجیم

به نان‌هایی اطلاق می‌شود که ضخامت آنها بیش از ۵ سانتی‌متر بوده و فرآیند تخمیر در آنها بطور کامل در اطاق تخمیر صورت گرفته و پس از پخت دارای بافتی متخلخل، اسفنجی و یکنواخت بوده و ماندگاری بیشتری دارند و از قابلیت هضم و جذب آسانتری برخوردار می باشند.

مانند نان‌های: باگت، تست، ساندویچی و چاپاتا نان‌های حجیم خود در سه شکل مختلف (نان بدون قالب، نان پاروئی بهم چسبیده، و نان قالبی) تهیه می گردند.

نان‌های نیمه حجیم

به نان‌هایی اطلاق میشود که دارای بافتی متخلخل، اسفنجی و یکنواخت بوده و ضخامت آن بین ۵/۲ تا ۵ سانتی متر می باشد(مانند بربری فرپز). خمیر این نان قبل از رفتن به فرپخت با قرار گرفتن در معرض بخار کاملا تخمیر شده است.به همین جهت بافت مناسبی داشته و از قابلیت ماندگاری بیشتری نسبت به بربری سنتی برخوردار است.

نان‌های سنتی

سنتی مثل لواش،تافتون،بربری،روغنی،سنگگ و … دسته ای از نان‌ها می‌باشند که در ایران بسیار رایج می‌باشند و سهم عمده ای در سبد غذایی ایرانیان دارند.

معروف‌ترین نان‌های جهان

نان گندم کامل

نان گندم کامل یک نوع نان قهوه‌ای آمریکایی است که قسمتی از آرد یا تمام آن از غلات گندم سبوس‌دار تهیه می‌شود.

در گذشته، ثروتمندان نان سفید می‌خوردند و فقرا به نان قهوه‌ای بسنده می‌کردند اما در قرن بیستم، وقتی‌که ارزش بالای مواد مغذی نان گندم کامل از جمله منابع غنی فیبر، آهن و منیزیم در آن کشف شد، این طرز فکر به کلی تغییر کرد.

نان خمیرترش

نان خمیرترش یک نوع نان باستانی است و قدمتی طولانی‌تر از پیدایش فلز دارد. هرچند مبدا تولید این نان مشخص نیست اما قدیمی‌ترین نان خمیرترش در سوئد یافت شده است و به حدود ۳۵۰۰ سال قبل از میلاد باز می‌گردد. همچنین تصور می‌شود که مصریان باستان هم به پخت این نوع نان علاقه‌مند بوده‌اند. نان خمیرترش با عمل آوردن طبیعی و آرام خمیر به‌وسیله‌ی مخمر و باکتری صورت می‌گیرد و طعم ترش ملایمی دارد.

نان چاودار

نان چاودار در طول قرون وسطی از محبوبیت خاصی در سرتاسر اروپا برخوردار بود. این نان به روش‌های گوناگونی از جمله نان مسطح چاودار، نان چندغله‌ی مخلوط با زیره یا مثل نان پومپرنیکل آلمانی درست می‌شود و می‌توان آن را با انواع غذاها میل کرد.

طعم، بافت و حتی رنگ نان چاودار به ترکیبات آن بستگی دارد. برای اینکه یک نان در گروه نان‌های چاودار قرار بگیرد، دست کم بخشی از آرد آن باید از آرد چاودار تهیه شود.

نان بریوش

نان غنی و نازک بریوش (Brioche) به خاطر دارا بودن میزان زیاد کره و تخم‌مرغ در ترکیباتش سبک، پفی و ترد است. قدمت این نان فرانسوی به چندین قرن‌ می‌رسد و تا به حدی غنی و خوشمزه است که میتوان آن را به‌سادگی با کره میل کرد.

با‌این‌وجود، اگر دسرهایی مثل پودینگ نان یا نان بریوش شکلاتی از آن درست کنند، حتی طعم بهتری هم پیدا می‌کند. همچنین خوردن نان بریوش در کنار فوی گراس یا جگر چرب کره‌دار هم بسیار محبوب است.

نان باگت

نان باگت یک نوع نان باریک و بلند فرانسوی است که معمولا روی آن مربا یا کره می‌مالند و نوش جان می‌کنند. باگت به معنای چوب‌دستی یا باتون است. این نان کلاسیک فرانسوی در ابتدا، گرد با پوسته‌ای خوش طعم و درون آن حجیم و متراکم بود. به تدریج که مردم سطح ترد بیرونی را به درون آن ترجیح دادند، نان باگت رفته‌رفته به شکل بیضوی و کشیده‌ی امروزی درآمد.

نان های اصیل ایرانی

نان بربری

بربری از جمله نانهایی است که میان ما ایرانیها طرفدار زیادی دارد و بخصوص به همراه پنیر تبریز یک صبحانه جانانه خواهد شد، نانی است قدری سفت تر با ضخامت ۸/۱ سانتیمتر که مانند نان سنگگ خمیر آن ورآمده‌است. این نان در واقع به نام عشایر بربر است که یکی از شاهان قاجار در سده گذشته در جنوب تهران اسکان داد.

نان سنگگ

نان سنگک را به جرات میتوان گفت پرطرفدار ترین نان در ایران می‌باشد و نانی است با ضخامت ۹ میلیمتر، که در شهرهای بزرگ متداول است و خمیر آن ورآمده است، نان سنگک را نان خمیری نیز می‌نامند. همانطور که در مقالات قبل طی بررسی های انجام شده اعلام کردیم نان سنگک علاوه بر طعم لذیذ دارای بالاترین درجه کیفیت در بین بقیه نان ها را دارد.

نان تافتون

این نان که اغلب در روستاه رواج دارد و به صورت گرد و به زخامت ۵ میلیمتر پخت می‌شود زیرا پخت نان تافتون به مراتب آسان تر از بقیه مدل های نان میباشد اما در سطح شهر هم نان های تافتون زیاد میبینیم که بعضی از افراد به نام لواش میشناسند.

نان شیرمال

این نان به شکل گرد و با قطر یک تا دو سانتی متر میباشد که روی نان را با طرح های گوناگون طرحی و پخت میکنند. نان شیرمال که بسیار لذیذ است و بیشتر به کیک شبیه است تا نان، اما جزء پرطرفدارترین نان ها میباشد که بیشتر برای صبحانه مصرف مشیود و همانطور که از اسم نان مشخص است برخلاف بقیه نان ها در بین ترکیبات آن از شیر و همچنین روغن، زرده تخم مرغ و شکر استفاده می‌شود.